دستگاه قیچی (گیوتین) چیست؟

فهرست مطالب

مقدمه

امروزه فلزات در زندگی و صنعت نقش اساسی دارند و تصور دنیای بدون فلزات امکان پذیر نیست. به جرات می‌توان گفت فلزات و در راس آنها آهن و فولاد پر مصرف‌ترین موارد اولیه حال حاضر دنیا هستند. فرایند برشکاری آهن و فولاد (و سایر فلزات) اصلی ترین و سر آغاز تولیدات فلزی است. برای اینکه بتوانیم قطعات فلزی به ویژه ورق‌های فولادی را برش دهیم و به اندازه‌ی دلخواه و مطلوب تبدیل کنیم، نیازمند ابزار و دستگاه‌های مخصوص برش فلزات، از قبیل قیچی (گیوتین) هستیم.

دستگاه قیچی یا گیوتین ماشینی است که برای برش فلزات از آن استفاده می‌شود. این دستگاه دارای تیغه‌ای است که در جهت عمودی حرکت می‌کند، که از این طریق فلز را برش می‌دهد و در انواع مختلف تولید می‌شود که از متداول‌ترین انواع آن، قیچی (گیوتین) هیدرولیک و قیچی (گیوتین) الکترو مکانیکی است.

آنچه در ادامه این مقاله می‌خوانیم:

معرفی دستگاه قیچی و انواع آن

دستگاه‌ قیچی (گیوتین)، وسیله‌ای است کاربردی که در صنعت برای برش دادن ورق‌ها و قطعات فولادی و فلزی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها در ابعاد و انواع مختلف، بسته به نیاز و اهداف مورد نظر مشتریان تولید می‌شوند.

این دستگاه دارای دو تیغه مجزا (یکی متحرک و دیگری ثابت) است که روی فک‌های بالا و پایین آن قرار می‌گیرند. معمولاً تیغه متحرک قیچی گیوتین روی فک بالایی دستگاه سوار است و تیغه ثابت این دستگاه به فک پایینی آن متصل است. تیغه بالایی متحرک، نسبت به تیغه پایین ثابت دارای 1 تا 6 درجه زاویه است.

ورق فلزی در محل بین دو فک (تیغه) دستگاه، توسط ورق گیرها ثابت  می‌شود، سپس عمل برش (بریدن) با عبور کردن تیغه متحرک از کنار تیغه ثابت به صورت عمودی انجام می‌گیرد.

الزامات قطعه برش داده شده

پس از انجام عمل برش توسط دستگاه قیچی، باید بتوان از صافی و موازی بودن الزامات سطح برش، قطعه کار اطمینان حاصل کرد و اعوجاج ورق را نیز به حداقل رساند، تا قطعه کار با کیفیت بالا به حاصل شود. همچنین توپ نگهدارنده‌ مواد بر روی میز کار تعبیه شده است تا هنگام سُر خوردن قطعه کار روی آن، ورق خراشیده نشود.

برای قرار دادن ورق از قرار (گِیج) پشتی استفاده می‌شود و موقعیت آن توسط موتور الکتریکی و پنل کنترلر دستگاه تنظیم می‌شود. از سیلندر پرس، برای ثابت نگه‌داشتن ورق استفاده می‌شود تا از حرکت ورق در هنگام برش جلوگیری کند. همچنین نرده محافظ، وسیله‌ای ایمنی برای جلوگیری از بروز حوادث ناشی از کار است.

مسیر برگشت تیغه دستگاه‌ معمولاً متکی به سیستم آکومولاتور است. در آکومولاتورها معمولاً از گاز نیتروژن (ازت) استفاده می‌شود. برای دانستن چرایی استفاده از گاز نیتروژن در سیستم آکومولاتور کلیک کنید.

انواع گیوتین و علت نام‌گذاری آنها

دستگاه‌های گیوتین در انواع مختلفی از جمله هیدرولیکی، الکترومکانیکی، پنوماتیکی و … تولید می‌شوند. نیروی مورد استفاده جهت برش فلز در نام هر کدام از آنها بکار می‌رود. برای مثال، در دستگاه گیوتین هیدرولیک، نیروی مورد نیاز از طریق سیستم هیدرولیک تأمین می‌شود و به صورت مشابه در دستگاه قیچی گیوتین الکترومکانیکی، نیروی لازمه برای برش از طریق نیروی الکتریکی (موتور) فراهم می‌شود.

شرکت ماشین سازی بزرگ دیانی با حدود نیم قرن تجربه درخشان در عرصه تولید دستگاه‌ها و ماشین‌آلات صنعتی خم و برش، توانایی طراحی و تولید انواع قیچی گیوتین‌های هیدرولیک و قیچی گیوتین‌های الکترو مکانیکی در ابعاد و اندازه‌های استاندارد مختلف را، دارد.

قیچی (گیوتین‌)های شرکت ماشین سازی بزرگ دیانی دارای کیفیت بالا هستند. بسیاری از صنایع فعال در حوزه برش فلزات، جزء مشتریان ما هستند و همچنین محصولات ما به کشورهای زیادی نظیر عراق، عمان، قطر، هند، امارات متحده عربی و… نیز صادر می‌شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در مورد خرید گیوتین، قیمت گیوتین، فروش اقساطی قیچی، مدت زمان تحویل دستگاه قیچی و… می‌توانید با شماره‌های 02155375252 و 09123775103 در ساعات 9 تا 17 روزهای شنبه تا چهارشنبه، تماس حاصل فرمایید و یا فرم درخواست مشاوره موجود در صفحه اصلی سایت را پُر کنید.

ملاحظات استفاده از دستگاه قیچی

 • 7 صدم فاصله تیغه ها فاصله بین تیغه‌ها باید با توجه به ضخامت ورق فلزی تنظیم شود، اما نباید از  ضخامت ورق بیشتر باشد. تیغه ها باید محکم بسته شود و هر دو تیغه بالا و پایین موازی هم تنظیم شوند. برای پیشگری از حوادث باید از حالت دستی استفاده شود.
 • لبه برش‌دهنده تیغه باید تیز نگه داشته شود. اگر لبه تیغه ها کند یا تَرک خورده باشد، باید تیغه ها تیز یا تعویض شوند.
 • هنگام برش، ابزار نگهدارنده (ورق گیر) باید ورق را محکم در جایش فشار دهد دقت کنید اگر ورق گیر کار را بدرستی نگه نمی دارد از انجام فرایند برش خود داری نوده و سریعاً متخصص مربوطه را مطلع سازید.
 • برای قیچی‌های هیدرولیک، ضخامت ورق برش خورده با توجه به «نمودار منحنی رابطه مقاومت نهایی و ضخامت ورق‌ها» تعیین می شود. لذا به هنگام خرید از متخصصین ماشین سازی دیانی بخواهید تا نسبت به حداکثر ضخامت ورق های شما ، بهترین و اثربخش ترین تناژ دستگاه را به شما پیشنهاد دهند.
 • بعد از اتمام کار، تیغه بالایی دستگاه باید در بالاترین حالت خود قرار گیرد.

اجزای اصلی دستگاه قیچی (گیوتین)

دستگاه قیچی (گیوتین) از قطعات بسیار زیادی تشکیل می‌شود.گیوتین‌های هیدرولیک و الکترومکانیکی علیرغم شباهت‌های زیادی که از منظر کارکرد دارند (برش توسط دو تیغه بالا و پایین)، دارای تفاوت‌هایی  مانند نوع نیروی مورد نیاز برای برش فلز (هیدرولیک یا موتور-گیربکس الکترومکانیک)، قدرت و توان برش هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیچی‌های هیدرولیک و قیچی‌های الکترو مکانیکی کلیک کنید.

در این مقاله ما به معرفی قطعات مهم بکار رفته در گیوتین هیدرولیک می‌پردازیم، زیرا همانطور که بیان شد تفاوت زیادی در ساختار بین دو دستگاه وجود ندارد. این قطعات شامل سه بخش اصلی قطعات مکانیکی، قطعات هیدرولیک و قطعات الکتریکی می‌شوند:

 1. قطعات مکانیکی رایج در دستگاه قیچی هیدرولیک:

سیستم قرار عقب، مجموعه فیلر، اهرم تنظیم فاصله برش برای قیچی های هیدرولیک سبک،

 1. قطعات هیدرولیک رایج در دستگاه‌ قیچی هیدرولیک:

پمپ دستگاه (یکی از انواع پیستونی، دنده‌ای، کارتریج)، شیرهای برقی یک طرفه و دو طرفه، فشار شکنهای دستی و برقی، ، فیلتر روغن، جکها، آکومولاتور ، هیدروموتور و سایر متعلقات هیدرولیک دستگاه.

 1. قطعات الکتریکی رایج در دستگاه قیچی هیدرولیک:

موتور الکتریکی اصلی، استپ موتور، میکرو سوئیچ، مدار PLC، تابلو فرمان و پدال، کلیدهای قدرت در موتور اصلی، کلید شروع به کار موتور اصلی، کلید اضطراری خاموش کردن موتور اصلی، پایانه (ترمینال) الکتریکی، کنتاکتور و کلید کنترل موتور اصلی، رله زمانی، ترانس، سوئیچ کنترل منبع تغذیه کل دستگاه برش، پرشر سوئیچ، پرشر ترانسمیتر، کلیدهای حفاظتی کنترل، پُل یکسو کننده، لامپ های ال ای دی و تابلو برق.

طی مدت گارانتی دستگاه تامین و تعویض تمامی قطعات ساخت شرکت بعهده ماشین سازی بزرگ دیانی بوده و پس از پایان مدت گرانتی نیز ماشین سازی بزرگ دیانی، خدمات پس از فروش شامل تعمیر یا تعویض تمامی موارد فوق را برای مشتریان عزیز انجام خواهد داد.

در ادامه ویدئویی از قیچی‌ هیدرولیک تولید شرکت ماشین سازی بزرگ دیانی و نحوه کار آن را مشاهده می‌کنید.

مقایسه قیچی هیدرولیک و الکترو مکانیکی

قیچی‌های (گیوتین)‌ الکترومکانیکی به دلایلی از جمله مقرون به صرفه بودن، داشتن سرعت بالا، پایین بودن هزینه تعمیرات و نگهداری و همچنین عدم نیاز به نیروی متخصص برای انجام عمل برش جزء پر طرفدارترین محصولات در حوزه برش به حساب می‌آیند.

دستگاه‌های قیچی الکترومکانیکی تولیدی شرکت ماشین سازی بزرگ دیانی با توان (قدرت) برش ورق‌ با ضخامت های متفاوت تولید می‌شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاهده جدول قدرت برش و … کلیک کنید.

 

در ادامه ویدئویی از قیچی‌ الکترومکانیکی تولید شرکت ماشین سازی بزرگ دیانی و نحوه کار آن را مشاهده می‌کنید.

 

قیچی‌های (گیوتین) هیدرولیک معمولاً در مواقعی که نیاز به برش ورق‌های ضخیم‌تر، طول برش بالا و با دقت بالاتر باشد مورد استفاده قرار می‌گیرند. دستگاه‌های قیچی هیدرولیک در حین برش، ورق فلزی را با استفاده از ورق گیرهای هیدرولیکی، محکم نگه می‌دارند، بنابراین برش‌های صاف را می‌توان با آن‌ها به راحتی انجام داد. برای افزایش توان و کارایی در این دستگاه، از تلفیق موتور الکتریکی بسیار قوی به همراه جک‌های هیدرولیکی بهره‌ گرفته شده که این عامل سبب افزایش قیمت تمام شده این محصول می‌شود. از اینرو به جز در مواردی که نیاز به توان برش بالاتر و یا ابعاد ورق بزرگتر باشد، مقرون به صرفه نیست. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاهده جدول قدرت برش و …کلیک کنید.

مزایای قیچی هیدرولیک

 • ساختار بدنه و قاب فولادی جوش داده شده آن ثبات و استحکام خوبی دارد.
 • با انتخاب زاویه برشی قابل تنظیم می‌توان از ایجاد اعوجاج ورق تا حد زیادی کم کرد.
 • دارای سیستم هیدرولیک یکپارچه با درجه اطمینان و دوام بالا است.
 • از سیستم فیلرگیری بروز (اتوماتیک یا دستی) برای تنظیم دقیق، سریع و راحت فاصله تیغه استفاده می‌کند.

نگهداری از دستگاه قیچی

جهت بالا بردن طول عمر دستگاه قیچی و عملکرد بهتر آن رعایت موارد زیر لازم است.

 • مطابق دستورالعمل (منوال) دستگاه که به هنگام خرید توسط کارخانه به شما داده میشود، عمل کنید.
 • بصورت هفتگی روغن دستگاه را چک کرده و از تمیزی، سلامت و مقدار مناسب روغن اطمینان حاصل نمایید
 • ماشین ابزار باید همیشه تمیز نگه داشته شود و قسمت‌های مشخص شده در منوال دستگاه را گریس کاری نمایید.
 • بخش های حفاظتی دستگاه شامل میکرو سوئیچ ها و کلیدهای اضطراری کنترل گردد.
 • هر روز 10 دقیقه قبل از پایان کار ماشین ابزار را روغن کاری کرده و تمیز کنید.
 • کارکردن با دستگاه برای پرسنل غیرمجاز اکیداً ممنوع نمایید
 • در آخر توصیه شرکت ماشین سازی بزرگ دیانی به مشتریان عزیز این است که در صورت نیاز به بررسی یا تعمیر دستگاه‌‌های قیچی خریداری شده خود از این شرکت، مساله را ما در میان بگذارند، تا تیم متخصصین ما در اسرع وقت با شما ارتباط بگیرند و مشکل شما را بررسی و برطرف نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید