معرفی پرس برک و قابلیت های فنی آن

پرس برک

معرفی پرس برک و قابلیت های فنی آن

فرم دهی و شکل دهی فلزات (خصوصاً ورق های آهن و فولاد) یکی از رایج ترین و پرکاربردترین فرآیندهای تولید صنعتی در حوزه فلزات می باشد. از این فرایند  می توان برای تولید قطعات پیچیده با درجه و دقت ابعادی بالا، خواص مکانیکی ارتقاء یافته و اشکال متتوع همراه با سطح ظاهری مناسب استفاده کرد.  یکی از پر کاربردترین انواع فرم دهی فلزات فرایند خمکاری یاتغییر شکل دائمی (پلاستیک) ورق فلز در امتداد یک خط مستقیم توسط پرس برک می باشد.  خمکاری (خمش)  یک فرآیند شکل دهی ورق فلزی است که معمولاً در محصولات مختلف صنعتی شامل لوازم خانگی، ماشین آلات راه سازی و حمل و نقل، سوله سازی، آسانسور و بالابر، قطعات خودرویی، صنایع پتروشیمی، صنایع کشاورزی و اغلب قریب به اتفاق مصنوعات فلزی مورد استفاده قرار می گیرد.  فرایند خمش در ساخت قطعاتی مانند فریم و قابهای فلزی، بدنه فلزی محصولات مختلف، صفحات فلزی، تکیه گاه ها و مهار کننده ها، لولاها،  کانال و سایر قطعات فلزی اعم از متقارن یا غیر متقارن که در خودروها، هواپیماها، کشتی ها و محصولات مصرفی مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، بکار می رود.  معمولاً در فرایند خمکاری از دو نوع  خمش استفاده می شود، خمش V و خمش U  که در این میان خمش V رایج تر است.

در فرایند خمکاری، مواد اولیه (ورق فلزی) با استفاده از یک سنبه (دارای اشکال و زوایای مختلف)  به ماتریس (قالب در شکل و طرح های مختلف) فشار داده می شود تا به زاویه خمش مورد نظر و طرح انتخاب شده برسد.  زاویه خم به میزان دهانه قالب و مقدار عمق نفوذ سنبه و ورق در آن بستگی دارد.

اطلاع و آگاهی از اصول و مبانی (تئوری) فرایند خمکاری برای استفاده بهینه از تجهیزات خمکاری مانند پرس برک، خم کن دستی و هیدرولیکی ضروری بوده و عدم اطلاع از آن و بکار بردن تجهیزات نامناسب حاصل از انتخاب غلط دستگاه،  سنبه و ماتریس و یا کاربری نادرست دستگاه باعث ایجاد خسارت مالی و بعضاً انسانی می گردد. لذا برای آگاهی بیشتر از شما دعوت می شود تا مقالاتی که متخصصان ماشین سازی بزرگ دیانی در همین وب سایت قرار داده اند را بدقت مطالعه کرده و برای هم افزایی دانش و به اشتراک گذاشتن معلومات با ما از طریق همین وب سایت در ارتباط باشد.

توجه داشته باشید که برای دستیابی به بالاترین سطح کیفت خم، مانند درست و یکنواخت بودن زاویه خم در سرتاسر ناحیه کار (طول ورق)، سطح کار مناسب و زیبایی ظاهری کار و …  عوامل متعددی تاثیر گذارند. این عوامل شامل نوع و ابعاد ابزار، نوع دستگاه خم کن مورد استفاده، نوع خم، نوع مواد و کیفیت آن بوده و در کیفیت خروجی کار نقش بسزایی دارد.

پرس برک های ساخت ماشین سازی بزرگ دیانی


پرس برک
های ساخت ماشین سازی بزرگ دیانی یکی از بهترین و سریعترین دستگاه های خمکن هستند که به واسطه قابلیت هایی که دارند می توانند خمهای یکسان، پیچیده، متوالی و متغیر را برای شما فراهم نمایند. با تنظیمات دستگاه شما میتوانید دو یا چند خم متفاوت را به صورت متوالی انجام داده و همین کار را بر روی سایر ورقها تکرار کنید به نحوی که تمام نمونه کارها یکسان و یک شکل باشد.

شما می توانید از طریق تنظیمات دستگاه که توسط متخصیصن ماشین سازی بزرگ دیانی به شما آموزش داده می شود، برنامه خم هر محصول را ذخیره کرده و در فرایند های بعدی خمکاری همان محصول، با فراخوانی برنامه ذخیره شده بدون نیاز به تنظیمات جدید از همان تنظیمات قبلی استفاده کرده و به کار خود سرعت دهید. (تعداد 200 تا 250 برنامه در مدلهای PLC وتعداد نامحدود برنامه در مدلهای CNC قابل ذخیره و فراخوانی است)

پرس برک چیست و دقیقاً چه کاری انجام میدهد

پرس برک | Press Brake یک دستگاه صنعتی است که برای خم کردن ورق‌های فلزی استفاده می‌شود. این دستگاه با استفاده از ابزار خاص خود (سنبه و ماتریس و متعلقات آنها) و تنظیمات اولیه که به آن می دهید سعی در ایجاد خمهای یکنواخت با قابلیت تکرار را در اختیار شما قرار می دهد.  با انتخاب درست سنبه و ماتریس و محاسبه دهانه V مورد نظر (برای سهولت در انتخاب دهانه V مناسب و مقدار نیرو، روی دستگاه های تولیدی ماشین سازی بزرگ دیانی پلاک راهنما نسب شده است ) و تنظیمات صحیح دستگاه (که به هنگام خرید توسط کارشناس خبره ماشین سازی بزرگ دیانی به شما آموزش داده می شود) می توانید بسرعت و سهولت تولیدات خود را انجام دهید.

سنبه توسط رو بندهای با کیفیت به فک دستگاه متصل شده و فک توسط جک های پر قدرت و با کیفیت ساخت ماشین سازی بزرگ دیانی به حرکت در می آید. این حرکت از بالا به پایین و بالعکس می باشد. بر روی میز دستگاه نیز ماتریس نصب شده و با قرار گرفتن ورق بین سنبه و ماتریس و فشار جکهای هیدرولیک خم مورد نظر ایجاد می شود. در حرکت فک به سمت پایین ابتدا سرعت حرکت بالا بوده و با نزدیک شدن سنبه به سطح کار سرعت کاهش و قدرت (فشار) افزایش می یابد.

در استفاده از پرس برکهای ماشین سازی بزرگ دیانی شما میتوانید برنامه خمکاری یک قطعه را ذخیره کرده و در روزهای بعد همان تنظیمات را فراخوانده و تولید خود را بدون نیاز به تنظیم مجدد دستگاه ادامه دهید.

پرس برک

انواع پرس برک

انواع پرس برک های ساخت ماشین سازی بزرگ دیانی با توجه به ماهیت محصول و توانایی و دانش متخصصان شرکت؛
ماشین سازی بزرگ دیانی توانایی ساخت پرس برکهایی با کیفیت و قدرت بالا در خمکاری و در اندازه ها و قدرتهای مختلف را داراست. این مجموعه قادر است انواع پرس برک از سایز 2 تا 7 متر (عرض ورق جهت خمکاری) و با قدرت 80 تا 1000 تن با سیستم های PLC در سه محور و CNC بصورت 4 محور به بالا و همچنین آپشن های سفارشی جهت سهولت در کاربری را تولید نماید.
همچنین به صورت سفارشی پرس برک تا عرض 12 و 14 متر (تاندم) نیز می تواند توسط متخصصان کارخانه طراحی و ساخته شود (بسته به سفارش مشتریان محترم). اندازه و تناژ بیشتر یا کمتر از این موارد به صورت سفارشی ساخته می شود.
در ساخت پرس برک های ماشین سازی بزرگ دیانی از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت استفاده شده و در طراحی آن، استحکام اجزا و بدنه، تعمیر پذیری آسان، دوام و عمر بالای محصول، قابلیت اطمینان بالا و زیبایی های ظاهری و چشم نواز رعایت شده است. جکهای پرس برک های ما دارای قدرت اسمی مطابق با آنچه که در خرید به شما اعلام می شود بوده و بالاترین قدرت و کیفیت را به شما هدیه می دهد. پرس برکهای موجود در بازار معمولاً دارای دقت از 1± درجه تا 3± درجه را دارا هستند که دقت پرس برک های ساخت ماشین سازی بزرگ دیانی همانند دستگاه های با کیفیت اروپایی 1± درجه می باشد.
ذکر این نکته ضروری است که پرس برک های ماشین سازی بزرگ دیانی به صورت دو مدل PLC و CNC تولید می گردد.
ظاهر دستگاه در هر دو مدل یکی بوده و تغییرات در نحوه تنظیمات و آپشن های دستگاه می باشد. مدل های PLC داری کاربری آسان تری نسبت به مدل های CNC هستند.
مدلهای CNC به لحاظ تنظیمات پیچیده بوده اما قابلیتهای بیشتری نسبت به مدل PLC را پشتیبانی میکنند.

نحوه انتخاب پرس برک

در انتخاب بهترین پرس برک باید به موارد زیر توجه نمایید.

 • جنس مواد اولیه (توجه کنید استانداردهای اعلام شده توسط شرکتهای سازنده بر مبنای ورق ST37 و استحکام کششی حدوداً 400 نیوتن بوده و شما اگر از ورقهای دیگر استفاده میکنید باید استحکام کششی آنرا در نظر بگیرید. مثلاً ورق استیل دو برابر ورق ST37 استحکام کششی دارد لذا نیروی مورد نیاز برای خمکاری ورق استیل دو برابر میشود)
 • حداکثر طول خم (اگر از طولهای مختلف استفاده میکنید به بالاترین طول و بیشترین تکرار توجه نمایید)
 • حداکثر ضخامت ورق
 • مقدار زاویه مورد نیاز برای خمکاری
 • مقدار لبه خم
 • دورنمای کار (پیش بینی حداقل 5 سال آینده) در خصوص ضخامت و طول خم
 • تیراژ تولید (در صورتی که تیراژ تولید شما زیاد است بهتر است از پرس برک کمی قوی تر استفاده کنید. توجه کنید اگر از پرس برکهای ماشین سازی بزرگ دیانی استفاده میکنید نیازی به اینکار ندارید)

با توجه به موارد فوق می توانید با راهنمایی کارشناسان ماشین سازی بزرگ دیانی بهترین دستگاه را انتخاب نمایید. البته به لحاظ تجربه بهتر است 20% قدرت بالاتر را نسبت به نیاز حال حاضر خود در نظر بگیرید تا در آینده  برای ورقهای با طول یا ضخامت بیشتر و احتمال خشک بودن ورق، دچار مشکل نشوید.

مزایای پرس برک های ساخت ماشین سازی بزرگ دیانی

  • دقت بالای خمکاری  (حد اکثر خطا ±1 درجه)
  • کاهش ضایعات و دوباره کاری
  •  بهره گیری از فناوری هوشمند و ارائه یک راه حل خودکار پیشرفته برای خم کردن فلز در مدل های CNC
  • تولید سریعتر و کاهش هزینه های مرتبط با تولید
  • عملکرد آسان نسبت به سایر تجهیزات خمکاری
  •  تنظیمات با استفاده از برنامه نویسی به نحوی که  اپراتور نیازی به تنظیم دستی دستگاه ندارد (در مدل CNC)
  • خم‌های متنوع و پیچیده از طریق  انواع مختلف قالب‌ها و امکان برنامه‌ریزی ایجاد خم‌های پیچیده مانند مخروط‌ ها
  • در اختیار قرار دادن گزینه های مختلف خم  مطابق با نیازهای مختلف
  • امکان اجرای خمهای متوالی و متفاوت و تکرار آسان فرایند خمکاری
  • امکان برنامه ریزی و ذخیره برنامه ها برای خمکاری در زمان های دیگر (ذخیره بین 200 تا 250 برنامه در مدل PLC و تعداد نامحدود در مدلهای CNC)
  • خدمات پس از فروش و تامین قطعات توسط ماشین سازی بزرگ دیانی بصورت نامحدود

برای اطلاعات بیشتر به جدول انتخاب پرس برک که در زیر آمده است توجه کنید و یا با کارشناسان خبره ما از طریق واحد فروش تماس
بگیرید.
در جدول زیر پارامترها و مشخصات اصلی پرس برکهای تولیدی ماشین سازی بزرگ دیانی آمده است. این پارامترها شامل ابعاد، وزن،
تناژ و قدرت دستگاه، طول خم و …. می باشد.