پرس برک چیست؟ 

فهرست مطالب

 

مقدمه

فلزات دارای قابلیت‌های زیادی هستند که از جمله مهمترین آنها قابلیت انعطاف‌پذیری و شکل‌پذیری آنها است. قابلیت شکل‌پذیری در فلزات این واقعیت را بیان می‌کند که فلزات را می‌توان با استفاده از تجهیزات، دستگاه‌ها و ماشین آلات مخصوص به شکل و اندازه دلخواه تبدیل کرد. شکل پذیری فلزات باعث شده است تا استفاده از فولاد بعنوان مهمترین فلز پر مصرف در صنعت به طور روز افزون افزایش یابد. امروزه یکی از شاخص های توسعه کشورها میزان تولید و مصرف فولاد در آن کشور می‌باشد. یکی از رایج‌ترین و بهترین دستگاه‌ها برای شکل دهی به فلزات پرس برک است.

پرس برک‌ها برای انجام خم‌های خاص و متوالی بهترین وسیله هستند. کیفیت بالای خم و انجام خم‌های متوالی غیر همسان (با ابعاد و اندازه های مختلف) از خصوصیات بارز این نوع دستگاه‌ها می‌باشد.

 

دلیل نام گذاری پرس برک

در گذشته عبارت برک یا brake” عنوان وسیله‌ای بود که، برای خرد کردن و کوبیدن” مورد استفاده قرار می‌گرفت. با گذشت زمان این اصطلاح با واژه ماشین مترادف و هم معنی شد.

همچنین عبارت “press” از واژه “presse” ناشی شده است که به معنی درهم شکستن یا فشرده ساختن است. این اصطلاح در واقع به معنی دستگاه یا ماشینی است که با عمل فشرده شدن نیرو وارد می‌کند. امروزه، واژه پرس به واژه بِرِک اضافه شده است و عبارت پرس بِرِک را تشکیل داده است، تا بتواند مفهوم دقیقی از کاربرد این ماشین در ایجاد انواع خم بر روی فلزات با اعمال نیرو بر آن را، بیان کند.

در ادامه نمونه‌ای اولیه و قدیمی از یک دستگاه پرس برک را مشاهده می‌کنید.

 

اجزای اصلی پرس برک

یک پرس برک از چندین جزء اصلی تشکیل شده است که با هم کار می‌کنند تا ورق‌های فلزی را خم کرده و آن را شکل دهند. این قطعات شامل قاب یا بدنه اصلی (frame)، فک دستگاه (ram)، کنترلر دستگاه (controller)، سنبه (punch)، قالب(ماتریس) (die)، قرارِ عقب (backgauge)، جک‌های هیدرولیکی (oil cylinder) برای حرکت فک و عملکرد دستگاه، موتور (motor) و قسمت ایمنی (safety device) است.

 • بدنه اصلی: بدنه یا قاب، ساختار اصلی پرس برک را تشکیل می‌دهد و از سایر اجزا پشتیبانی می‌کند و آنها را در کنار هم نگه می‌دارد. بدنه پرس برک معمولاً از فولاد محکم و سنگین ساخته می‌شود تا در برابر نیروهای ایجاد شده در طول خم کاری مقاومت کند. ما در شرکت ماشین سازی بزرگ دیانی معمولاً از فولاد ST52 که دارای استحکام و چُقُرمِگی بالاتری نسبت به فولاد ST37 است، استفاده می‌کنیم.

جهت آشنایی با خواص مکانیکی فلزات(استحکام، چقرمگی و …) کلیک کنید.

 • فکفک یا ram قسمت متحرک پرس برک است که به ورق فلزی نیرو وارد می‌کند. این قسمت به سنبه متصل می‌شود و برای خم کردن ورق فلزی به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند. نیروی مورد نیاز برای حرکت فک دستگاه توسط جک‌ها تامین می‌گردد.
 • کنترلر: کنترلر برای کنترل حرکت فک و قرارِ عقب استفاده می‌شود. این قسمت از دستگاه به اپراتور اجازه می‌دهد تا بتواند زاویه خم و عمق مورد نظر را روی ورق تنظیم کند. سیستم موجود در ماشین سازی بزرگ دیانی دو نوع PLC و CNC می باشد. بدلیل دقت و کارایی بالاتر ما سیستم CNC را برای مشتریان خود توصیه می‌کنیم.

سایر اجزای پرس برک

سنبه(سمبه) و ماتریس: ابزارهایی در دستگاه پرس برک هستند که برای شکل دادن به فلز استفاده می‌شوند. سنبه به فک دستگاه متصل شده و با اعمال نیرو از بالا به پایین به ورق فلزی، ورق فلزی توسط سنبه بر روی ماتریس فشرده شده و بسته به نوع ماتریس (دهانه V و زوایای آن) خم‌های مورد نظر در ورق آهن شکل می‌گیرند.

جهت آشنایی با سنبه و ماتریس پرس برک کلیک کنید.

 • قرارِ عقب: این قطعه برای قرار گرفتن دقیق ورق فلزی بر روی میز پرس برک استفاده می‌شود. می‌توان آن را برای کنترل عمق خم نیز تنظیم کرد. یکی دیگر از کاربردهای قرار عقب، قرار گرفتن ورق در جای دقیق خود، جهت یکسان سازی اندازه و طول خم در سرتاسر قطعه مورد نظر و سرعت عمل اپراتور در حین کار با دستگاه می‌باشد.
 • جک‌های هیدرولیک: سیستم هیدرولیک دستگاه شامل مخزن روغن، جک‌ها، اتصالات، شیرهای برقی و …. می‌باشد. در پرس برک از سیستم هیدرولیک برای ایجاد نیروی مورد نیاز برای خم کردن فلز استفاده می‌شود. مایع یا سیال هیدرولیک برای بالا و پایین بردن سنبه (فک دستگاه) بکار می‌رود. سیستم هیدرولیک و جک‌های مورد استفاده در پرس برک‌های ماشین سازی بزرگ دیانی تماماً تولید داخل بوده و قدرت واقعی آن دقیقاً همانی است که بر روی دستگاه قید شده است. در ماشین سازی بزرگ دیانی بدنه بصورت یکپارچه و با استفاده از بهترین مواد مرغوب و درجه یک ساخته شده و به لحاظ کیفیت و عملکرد قابل رقابت با جک‌های اروپایی می‌باشد.

برای آشنایی با سیستم هیدرولیک کلیک کنید.

 

 • موتور: در پرس برک‌های برقی برای ایجاد نیروی مورد نیاز برای خم کردن ورق فلزی از موتور الکتریکی استفاده می‌شود. این سیستم یک پیچ یا تسمه الکتریکی را به حرکت در می‌آورد که فک دستگاه را به سمت بالا و پایین حرکت می‌دهد.

همچنین در پرس برک‌های هیدرولیکی برای حرکت سیال، حرکت قرار عقب و …. از موتور گیربکس الکتریکی یا سرو موتور استفاده می‌شود.

 • قسمت ایمنی: این بخش برای محافظت از اپراتور دستگاه در برابر آسیب در حین کار استفاده می‌شود. این قسمت می‌تواند شامل ویژگی‌هایی مانند حفاظ فیزیکی، پرده‌های نور یا محافظ‌های لیزری باشد که در صورت تشخیص دست یا جسم دیگری در ناحیه خم کاری، دستگاه را متوقف کند.

در ماشین سازی بزرگ دیانی ما بسته به نیاز یا سفارش مشتریان عزیز، توانایی نصب هر گونه محافظ‌های نوری یا چشم الکترونیکی و …. را داریم.

 • سیستم‌های گیره: برای نگه داشتن سنبه و ماتریس به صورت ایمن در جای خود بر روی پرس برک از سیستم‌ گیره استفاده می‌شود. آنها می‌توانند دستی یا هیدرولیک باشند و امکان تغییر سریع و آسان ابزار را فراهم کنند.

ترکیب مناسبی از ابزارها و لوازم جانبی در دستگاه پرس برک می‌تواند عملکرد و تطبیق پذیری آنرا بهبود ببخشد و به آن اجازه می‌دهد تا طیف وسیع‌تری از کارهای خم کاری را با دقت و کارایی بیشتر انجام دهد.

این قطعات اساسی در دستگاه پرس برک با یکدیگر همکاری می‌کنند تا خمش دقیق ورق‌های فلزی را فراهم کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در مورد خرید پرس برک، قیمت پرس برک، فروش اقساطی پرس برک، مدت زمان تحویل پرس برک و… می‌توانید با شماره‌های 02155375252 و 09123775103 در ساعات 9 تا 17 روزهای شنبه تا چهارشنبه، تماس حاصل فرمایید و یا فرم درخواست مشاوره موجود در صفحه اصلی سایت را پُر کنید.

فرآیند خمش فلزات چگونه است؟

برای خم کردن ورق‌های فلزی نیازمند اعمال نیروی زیادی (اندازه‌گیری شده با تُناژ) هستیم، که برای دستیابی به این نیرو، در زمان عملیات خم کاری، قسمت سنبه دستگاه بر روی قطعه فلزی پایین می‌آید و نیروی دلخواه به قطعه کار اعمال می‌شود. در عمل، پرس برک‌های مختلفی با توانایی‌های متنوع ساخته شده‌اند، که عبارتند از:

 • پرس برک مکانیکی
 • پرس برک پنوماتیکی
 • پرس برک برقی سروو
 • پرس برک هیدرولیکی (به عنوان مثال، پرس برک CNC)

 

روش اعمال نیرو در این دستگاه‌، غالباً به همراه نام آن دستگاه استفاده می‌شود. به عنوان مثال، پرس برک هیدرولیک، یعنی روش تامین نیرو در این ماشین از طریق سیستم هیدرولیک است. پرس برک‌ها همچنین از نظر میزان نیرویی که می‌توانند به ورق فلزی وارد کنند نیز متفاوت هستند. همانطوری که در بالا بیان شد، نیروی اعمالی در این دستگاه‌‌ها بر حسب تناژ محاسبه می‌شود و هرچه تناژ دستگاه بالاتر باشد، به این معنی است که آن ماشین می‌تواند ورق‌های با ضخامت بالاتری را خم کند.

در بین دستگاه‌های موجود، معمولا پرس برک‌های هیدرولیکی توان بالاتری در اعمال نیروهای بسیار زیاد را نسبت به انواع پرس برک‌های برقی و پنوماتیکی دارند. نکته دیگری که باید در مورد پرس برک‌ها مورد نظر قرار داد، توجه به دو پارامتر سرعت و دقت آن‌ها در زمان عمل است. از منظر دقت و سرعت، پرس برک‌های برقی سروو، بالاترین میزان دقت را در بین پرس برک‌ها دارا هستند و بعد از آن پرس برک‌های پنوماتیکی قرار دارند. این پرس برک‌ها به علت سرعت بالای خود در زمان صرفه جویی می‌کنند و معمولاً از پرس برک‌های هیدرولیکی و مکانیکی سریع‌تر هستند.

برای آشنایی بیشتر با خم کاری در فلزات و انواع روش‌های آن کلیک کنید.

 

کاربردهای پرس برک چیست؟

پرس برک دستگاهی مهم از تجهیزات تولیدی در صنعت ماشین سازی و قطعه سازی به شمار می‌آید که از آن برای خم کردن ورق‌های فلز استفاده می‌شود. این ماشین معمولاً دارای ابعاد بزرگی است، به طوری که قطعات بزرگ ورق فلز را می‌توان توسط آن به راحتی و با دقت بالا خم کرد. عملیات خم‌کاری با این دستگاه، با قرار گرفتن ورق یا صفحه فلزی بین سنبه متحرک و ماتریس ثابت انجام می‌شود. ابعاد و شکل خم‌ها همه از پیش تعیین شده‌اند و سنبه و ماتریس برای طول‌ها و شکل‌های خاص طراحی شده اند. جهت حصول شکل دلخواه و مطلوب از یک فلز، ممکن است آن ورق یا فلز چندین بار توسط دستگاه پرس برک خم شود تا اینکه شکل مورد نظر به دست آید.

پرس برک‌های شرکت ماشین سازی بزرگ دیانی با کیفیت بالا، در اندازه‌ و قدرت‌‌های مختلفی تولید می‌شوند. این شرکت مفتخر است اعلام کند که، این دستگاه‌ها، نه تنها توان رقابت با انواع پرس برک‌های تولید کشورهای خارج و اروپایی را داشته، بلکه به کشورهای مختلفی از جمله عراق، عربستان صعودی، امارات متحده، قطر، عمان، هند و… صادر می‌شوند.

 

با توجه به موجود بودن طیف وسیعی از سنبه‌ها و ماتریس‌ها‌ برای دستگاه پرس برک، می‌توان گفت که این دستگاه‌ها تقریبا توانایی انجام هر نوع خم‌ کاری ورق‌های فلزی را دارند. با این حال رایج‌ترین صنایعی که از پرس برک استفاده می‌کنند، عبارتند از:

 • صنعت خودروسازی
 • صنعت ساخت بدنه هواپیما
 • آثار هنری فلزی
 • ساخت مبلمان
 • ساخت ظروف فلزی
 • سازندگان سوله و آهنگری های بزرگ

و بسیاری دیگر از صنایع که در آنها از فلزات و ورق‌های فلزی استفاده می‌شود.

مزایا و محدودیت‌های پرس برک

دستگاه‌های پرس برک علی رغم مزایایی که دارند، دارای محدودیت‌هایی نیز هستند که به هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده از آنها برای یک کار خم کاری خاص باید مد نظر قرار گیرند.

مزایای پرس برک‌ عبارتند از:

 • توانایی آنها در ایجاد خمیدگی‌های دقیق
 • تطبیق پذیری آنها در مدیریت طیف وسیعی از ضخامت‌های فلزی و زوایای خمش
 • هزینه نسبتاً پایین آنها در مقایسه با سایر روش‌های خم کاری فلز.

 

محدودیت‌های پرس برک عبارتند از:

 • سرعت نسبتاً کم آنها در مقایسه با سایر روش‌های خمش فلز
 • نیاز به اپراتورهای ماهر و متخصص برای دستیابی به بهترین نتایج
 • نیاز به ابزارهای تخصصی برای هر زاویه و شعاع خمشی مورد نظر.

 

همچنین، پرس برک‌ به طور کلی، یک ابزار همه‌کاره و مقرون به صرفه برای خم کردن ورق‌های فلزی است. از این دستگاه در صنایع متعددی که با فلزات در ارتباط است مانند صنعت خودروسازی به صورت گسترده استفاده می‌شود. با این حال، به دلیل داشتن برخی محدودیت‌هایی که این ماشین‌ها دارند، ممکن است بهترین انتخاب برای هر عملیات خم کاری نباشند، بنابراین بهتر است قبل از تصمیم گیری برای استفاده از آنها مزایا و محدودیت‌های آنها را به دقت در نظر گرفت.

همچنین با استفاده مناسب از ابزارها و لوازم جانبی در دستگاه پرس برک با توجه به عملیات مورد نیاز می‌توان طیف وسیعی از خم کاری‌ها را با دقت و کارایی زیادی انجام داد.

چهت کسب اطلاعات در مورد برش فلزات و دستگاه‌های قیچی (گیوتین) کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید